چاقی به زبان ساده

  • ۲۱ آبان ۱۳۹۹ - ۲۳:۲۱
obesity and overweight

امروزه بعلت گسترش بیشتر اضافه وزن در جوامع پیشرفته تقاضای کاهش وزن روبه افزایش است. حال سعی میکنیم عواملی که باعث چاقی میشوند را نام ببریم تا با کنترل آنها بتوانیم کاهش وزن پیدا کنیم. 

<--break->قبل از هرچیز بهتر است یک دسته‌بندی بین وزنها داشته باشیم. <--break->شاخص توده بدنی BMIدر حال حاضر برای تقسیم بندی بکار میرود که البته کاملا بی عیب و قابل اعتماد نیست. بدین صورت که عدد BMI بین ۲۰تا۲۵ نشان‌دهنده وزن مناسب برای فرد است. بالاتر از۲۵ نشان‌دهنده اضافه وزن و بالاتر از ۳۰ نشان‌دهنده چاقی است. BMIکمتر از ۲۰ نشان‌دهنده لاغری و نیاز فرد به افزایش وزن است.
حالا میتوانیم عوامل مداخله گر در این میان را نام ببریم ولی بطور خلاصه میتوان گفت هرچیزی که نسبت دریافت کالری فرد به مصرف آن را افزایش دهد باعث افزایش وزن و بالعکس می‌شود.

۱- ژنتیک: 
این عاملی است که از پدر و مادر دریافت میشود و ما تقریبا کنترلی بر آن نداریم.

۲- مصرف غذاهای پرکالری و فست فودها:
افراد می‌توانند با مصرف غذای کامل برطبق هرم غذایی دارای وزن متناسب و بدنی سالم داشته باشند.با خوردن بیشتر میوه های کم قند و سبزیجات و دریافت کالری کمتر میتوان کاهش وزن داشته باشیم این مورد نیاز به متخصص تغذیه جهت ارایه رژیم مختص اون فرد دارد.

۳- کاهش فعالیت فیزیکی:
با افزایش فعالیت فیزیکی مناسب و بصورت مداوم میتوان از جسم متناسب و سالم بهره برد.

۴- بیماریها:
گاهی بعضی بیماریها مثل کمکاری تیروئید باعث افزایش وزن میشود که با مصرف دارو و درمان مناسب زیر نظر پزشک میتوان شاهد کاهش وزن باشیم.

۵- داروها:
افزایش وزن در مصرف بعضی از داروها جز عوارض جانبی می‌باشد که با تغییر دارو توسط پزشک شاید بتوان آن را کنترل کرد.

 بزرگترین نکته اینه که کاهش وزن ناگهانی فقط باجراحی ممکن است. در صورت عدم رعایت تناسب کالری دریافتی با کالری مصرفی حتی پس از جراحی اضافه وزن برگشت پذیر است. درصورتی که با مصرف داروی لاغری ویا ورزش و یاهرعاملی کاهش وزن زیادی دارین نشانه خطره و حتما برای بررسی بیشتر به پزشک مراجعه کنید.

هیچ دارو، گیاه،کرم و یا ورزشی نیست که بتواند کاهش وزن ناگهانی داشته باشد و در صورت افتادن چنین موردی حتما جهت ویزیت به پزشک مراجعه بفرمایید تا از نظر عملکرد تیرویید و سرطان‌ها و سایر عوامل بیماری بررسی شوید.
*متآمفتامین (ماده مخدر شیشه) برای اولین بعنوان قرص لاغری وارد بازار ایران شد و عوارض جبران ناپذیری برجای گذاشت.

تصویر ضمیمه: