اگزمای پوست دست ما، قربانی این روزهای کرونایی

  • ۲۷ تیر ۱۳۹۹ - ۲۲:۰۸
eczema

اگزما معمولا قرمز رنگ و گاهی پوست ظاهری پوسته پوسته پیدا میکند. این بیماری التهابی علاوه بر چهره نامطلوبی که دارد باعث سوزش و خارش هم میشود. و همچنین بعلت نازک شدن پوست و آسیب به آن میتواند، پوست به راحتی میتواند دچار بیماری و سایر مشکلات شود.

معمولا اگزمای دست به ۳ دلیل میتواند بوجود بیاید.

۱- بعلت شست و شو زیاد و استفاده از مواد شوینده نامناسب و قوی.

۲- حساسیت به مواد یا محیط، مثل دستکش و سرما و خشکی هوا و ....

۳- استرس ویا بیماری درونی فرد که باعث تظاهراتی این چنینی میشود.

باتوجه به شست و شو زیاد و شدید دست دراین زمان برای پیشگیری از شیوع کرونت، اگزما نوع یک بسیار فراگیر شده است. قبلا اکثر خانمهای خانه دار دچار چنین مشکلی بودن ولی در حال حاضر همه گیراست.

بهترین راه کاهش شست و شوی دست است، و همچنین بهتر است که از مواد شوینده مرغوب، کرم دار و ملایم‌تر برای شست و شوی دست استفاده کنیم. شتشو با آب داغ علاوه بر تحریک اگزما به خشکی بیشتر و تشدید بیماری دامن میزند.

درصورتی که دستکش پلاستیکی برای انجام امور دست میکنید ،یک دستکش نخی هم زیر آنها بخصوص برای دستکش‌هایی مثل دستکش ظرفشویی دست کنید. همچنین توصیه میشود که دستهای خود را مرتب با پماد و کرمهای مرغوب حاوی اوسرین نرم کنید. یکی از بهترین زمان ها برای این کار پس از استحمام یا شستشو است تا مانع از ازدست رفتن رطوبت موجود در پوست شود.

درصورت عدم جوابدهی اگزما پس از رعایت موارد بالا حتما به پزشک مراجعه کنید. چون ممکن است عفونت و قارچ بر روی محل اگزما و پوست آسیب دیده سوار شده باشد و یا اگزمای پوست خود نشانه ای از بیماری درونی باشد.