تایپ پوستی شما چیست؟

  • ۰۱ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۸:۵۹
skin type chart

برای اینکه بتوانیم در مورد مراقبتهای پوستی صورت صحبت کنیم اول همه نیاز داریم که تایپ یا نوع پوست خودمان را بشناسیم. پس در ادامه با ما همراه باشید.

بطور کلی انواع پوست را به چهار گروه تقسیم میکنیم:

۱- پوست چرب(Oily Skin): بخصوص در نوجوانان شایع است. معمولا مستعد جوش هستند. درنواحی پیشانی و بینی پوست بنظر براق می‌رسد. برای تشخیص آن میتوانید پس از حمام کرم یا ماده ای به پوست نزنید و سپس ۴ ساعت که گذشت بوسیله یک دستمال کاغذی روی صورت خود بکشید. اگر آثاری از چربی در تمام صورت بر روی دستمال باقی میماند نشان‌دهنده پوست چرب شماست.

۲- پوست خشک( Dry Skin): با افزایش سن معمولا این نوع پوست هم شایع‌تر میشود. این پوستها مستعد پوسته پوسته شدن هستن و فرد معمولا احساس گرفتگی و سفتی پوست را دارد. بوسیله دستمال کاغذی به همان روشی که در بالا ذکر شد میتوان نوع را هم تشخیص داد با این تفاوت که اثر چربی بر دستمال نمی‌ماند.

۳- پوست نرمال(Normal Skin): معمولا این نوع پوست دارای ضایعه و جوش نمیباشد و افراد احساس سفتی و گرفتگی پوست را ندارند. تعداد این افراد بخصوص در جامعه ما بسیار اندک است.

۴- پوست مختلط(Combination): این افراد معمولا در ناحیه بینی و پیشانی پوست چرب و در ناحیه گونه دارای پوست خشک می‌باشند. با آزمایش دستمال کاغذی به راحتی میتوان این نوع پوست را هم تشخیص داد.

پوست حساسبه تنهایی یک دسته جداگانه محسوب نمیشود و میتواند هرکدام از چهار گروه ذکر شده را شامل شود که به آسانی تحریک میشود و.

قابل ذکر است با افزایش سن، تغییرات آب و هوا، نورخورشید و همچنین استفاده افراد از مواد آرایشی و بهداشتی نادرست، تغییرات پوستی از جمله تغییر در نوع پوست را میتواند ایجاد کند.

تصویر ضمیمه: